Najem krótkoterminowy – kolejny ważny wyrok dla fundacji rodzinnych

30 kwietnia 2025

W dniu 26 marca 2025 r, zapadł kolejny ważny wyrok dla fundacji rodzinnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 219/24 wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że dochody fundacji rodzinnej z najmu krótkoterminowego są wolne od CIT. Wcześniej tak samo orzekł WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 19 czerwca 2024 r. (sygn. I SA/Gd 219/24).

Dozwolona działalność fundacji rodzinnej

Przypomnijmy, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą wskazaną w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (dalej jako „ustawa o FR”), który obejmuje swoim zakresem m. in. najem, dzierżawę, udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie. Co ważne, jeśli działalność gospodarcza fundacji rodzinnej mieści się w dozwolonym dla niej zakresie, to osiągane przez nią z tego tytułu przychody są co do zasady zwolnione z opodatkowania podatkiem CIT.

Kontekst sprawy

Sprawa tocząca się przed WSA we Wrocławiu dotyczyła fundacji rodzinnej, która osiągała przychody z nieruchomości poprzez najem krótkoterminowy. We wniosku o wydanie interpretacji fundacja wskazała, że najem ten będzie korzystał ze zwolnienia przewidzianego w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Zdaniem fundacji rodzinnej na gruncie kodeksu cywilnego nie ma podstaw do odróżniania najmu krótkoterminowego od najmu klasycznego (długoterminowego). W swojej argumentacji powołała się na wcześniej wspomniany wyrok WSA w Gdańsku.

Wcześniejsze wątpliwości

Przed wydaniem wyroków wiele kontrowersji wzbudzało odmienne stanowisko prezentowane przez organy podatkowe. Dyrektor KIS twierdził, że najem krótkoterminowy znacząco różni się od tradycyjnego, długoterminowego najmu czy dzierżawy, wskazując między innymi na odrębne wymogi formalne i rozliczeniowe. Według organu, tego rodzaju działalność bardziej przypomina usługi hotelarskie lub pokrewne, a nie klasyczny najem w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Stanowisko to zostało jednak odrzucone przez sądy administracyjne. W wyroku WSA we Wrocławiu podkreślono, że ustawa o fundacji rodzinnej nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy najmem krótkoterminowym a długoterminowym. Przepis ten umożliwia prowadzenie działalności w zakresie najmu i dzierżawy bez względu na długość trwania umowy. Sąd zaznaczył również, że wszystkie kluczowe elementy stosunku najmu są zachowane także w przypadku udostępniania nieruchomości na krótszy czas.

Praktyczne znaczenie wyroku

Dla fundacji rodzinnej jest to bardzo pozytywne rozstrzygnięcie, bowiem zwiększa pewność prawa w zakresie opodatkowania przychodów z krótkoterminowego wynajmu. Dotychczas obawiano się, że takie przychody będą objęte podstawową bądź nawet podwyższoną stawką CIT (25%), przewidzianą dla działalności gospodarczej wykraczającej poza art. 5 ustawy o FR. Wyroki z Gdańska i Wrocławia stanowią jednak ważny argument za tym, że krótkoterminowy wynajem wpisuje się w dozwolony zakres prowadzonego biznesu, dzięki czemu podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Jeśli nie wiesz jeszcze czym jest fundacja rodzinna lub wahasz się czy na pewno jest ona dla Ciebie  – zapraszamy do kontaktu. Doradzamy przedsiębiorcom w zakresie fundacji rodzinnych od niemal dwóch lat, a więc od samego początku funkcjonowania polskiej ustawy o fundacji rodzinnej.

Autor: Michał Kalinowski