e-Urząd Skarbowy jak konto w banku

3 lipca 2019

„e-Urząd Skarbowy”, – Ministerstwo Finansów wprowadza projekt, w ramach którego podatnik po zalogowaniu się na portalu będzie mógł dowiedzieć się, jaki jest stan toczących się spraw oraz zapoznać się ze swoimi rozliczeniami. To nie koniec ułatwień… MF chce, aby dzięki jednemu centralnemu systemowi Poltax Plus obywatele mogli załatwić każdą sprawę w dowolnym urzędzie skarbowym. Co więcej, resort finansów przygotował też coś dla zapominalskich – SMS z przypomnieniem o zapłacie podatku.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy ministra finansów, poinformował, że większość urzędów ma już dostęp do systemu. Przyznał jednak, że aby podatnicy mogli skorzystać z ułatwień, potrzebne są jeszcze zmiany w przepisach, dlatego nie ma dokładnej daty, kiedy zacznie funkcjonować nowe rozwiązanie. Bardzo prawdopodobne jest, że będzie to już w przyszłym roku.

Urząd online

Jeszcze w tym roku podatnicy mają odczuć pierwsze efekty prac nad projektem „e-Urząd Skarbowy”. Cały projekt ma być zrealizowany w ciągu trzech lat, jednak jego elementy będą wdrażane stopniowo.

Resort na początku chce się rozprawić m.in. z problemem składania CIT-8 przez Internet. Dziś nie istnieje możliwość podpisu deklaracji za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego. Nie pozwalają na to udostępnione przez MF internetowe narzędzia do wypełniania i wysyłania deklaracji za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Dodatkowym problemem jest to, że od 2019 r. mali podatnicy (zatrudniający do pięciu osób) nie mogą przesyłać CIT-8 w formie dokumentu papierowego.

Resort chce zmienić tę sytuację i tym samym umożliwić stosowanie bezpłatnego podpisu. Ułatwienie ma zostać wdrożone jeszcze w tym roku – według zapewnień MF. Co więcej, zamierza umożliwić zastosowanie tych samych podpisów dla wszystkich deklaracji.

Konto podatnika

Docelowo mają zostać stworzone e-konta, które będą działały podobnie jak profil elektroniczny w banku. W jednym miejscu zostaną zebrane informacje, które urząd skarbowy zgromadził o Podatniku, m.in. jakie dokumenty złożył on, a jakie wysłał do niego urząd skarbowy, jakie jest saldo rozliczeń i status poszczególnych spraw. Będzie też dostęp do numerów kont bankowych podatników VAT (można będzie je na portalu aktualizować), złożonych pełnomocnictw itd. Podatnik pracujący na etacie będzie mógł skontrolować pracodawcę – czy odprowadza zaliczki na PIT i w jakiej wysokości.

Jeżeli jedna osoba występuje w różnych rolach: podatnika, płatnika i pełnomocnika, do każdej z nich będzie miała udostępniony komplet informacji.

Dobry krok

Na tych rozwiązaniach skorzysta również sam fiskus. Urzędnicy zostaną odciążeni i będą mogli skoncentrować się na działaniach, w których komputer ich nie zastąpi (np. wyjaśnianiu podatnikom ich praw i obowiązków, szybszym identyfikowaniu nieścisłości w złożonych rozliczeniach, tak aby podatnik mógł je możliwie bezboleśnie poprawić).