Kasy fiskalne: W 2019 roku jeszcze nie online

9 stycznia 2019

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostało opublikowane w Sylwestra – 31.12.2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2519). Jego przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Będą ważne aż do 31 grudnia 2021 r. Zakres zwolnień został nieco zmieniony. Nowością jest także wprowadzenie obowiązku kwalifikowania sprzedawanych towarów i usług za pomocą PKWiU 2015 w miejsce PKWiU 2008. Warunki stosowania najpopularniejszych zwolnień z obowiązku stosowania kas (np. usługi najmu, świadczenia na rzecz pracowników, nieodpłatne przekazania, sprzedaż do 20 tys. zł) nie uległy zmianie.

W 2019 r. w kasy fiskalne będą musieli zaopatrzyć się:

  1. flisacy pienińscy,
  2. podmioty świadczące usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach
    i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych
    z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0), oraz
  3. świadczący usługi obejmujące transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta.

Po raz kolejny nie udało się objąć zwolnieniem sprzedaży wysyłkowej udokumentowanej fakturami, mimo że przedsiębiorcy bardzo liczyli na jego wprowadzenie.

To co jednak niepokoi to brak stosownego vacatio legis. Nowe przepisy zostały bowiem opublikowane 31 grudnia, czyli jeden dzień przed ich wejściem w życie. Nie buduje to zaufania obywateli do państwa prawa, ale utrudnia również prowadzenie działalności gospodarczej. Podatnik bowiem nie może przewidzieć jakie następne zmiany może wprowadzić ustawodawca.

Wprawdzie przedsiębiorcy, tracący prawo do korzystania ze zwolnień, będą zobowiązani stosować kasy fiskalne dopiero od 1 czerwca 2019 r., ale nie zmienia to faktu, że do ostatniego dnia brak było pewności kto i na jakich zasadach będzie musiał posiadać kasy rejestrujące.

Brak też informacji co z kasami online mimo, że Ministerstwo Finansów zapowiadało szybkie wprowadzenie zmian, jednak obecnie ustawa nadal jest w Sejmie.