Pakiet „Tarcza Antykryzysowa” przygotowany przez polski rząd

18 marca 2020

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki przedstawili pakiet „Tarczy Antykryzysowej”, w celu ochrony przedsiębiorców i pracowników.

Program został przygotowany w oparciu o polskie zasoby finansowe i jego przewidywany koszt wyniesie ok. 212 mld zł.

Pakiet składa się z 5 filarów:

I. Ochrona pracowników przed utratą pracy:

 1. Zgodnie z założeniami pakietu państwo będzie mogło dopłacać do 40% wynagrodzenia (do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce), a drugie tyle ma pokrywać pracodawca. Z racji obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 proc., o tyle samo zostanie obniżone wynagrodzenie pracownika, jednak pracownik nie zostanie zwolniony.
 2. Dla samozatrudnionych oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło – pakiet pomocowy przewiduje możliwość wypłaty do 80% wysokości najniższego wynagrodzenia.
 3. Dla pracowników pozostających w domach i opiekujących się dziećmi, ze względu na prawdopodobieństwo dalszego zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków (na kolejne 2 tygodnie), przewiduje się 80% zasiłku opiekuńczego.
 4. Pakiet zakłada również możliwą prolongatę w spłacie rat kredytu na okres 3 miesięcy (możliwe, że okres ten zostanie przedłużony do 6 miesięcy).
 5. Prolongata może być także udzielona w zapłacie za media, niemniej w tym wypadku będzie to możliwe w porozumieniu z podmiotami świadczącymi takie usługi.
 6. Zostanie uchwalona ustawa antylichwiarska, obejmująca sprawdzanie i weryfikowanie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów cen produktów, tak aby nie były sztucznie podnoszone.

II. Pakiet dla pracodawców zakłada:

 1. Gwarancje kredytowe do 80% wartości kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
 2. Wypłatę 5 tys. mikropożyczki dla małych przedsiębiorców.
 3. Przesunięcie w czasie płatności składek ZUS, a w późniejszym czasie rozłożenie zaległości na raty.
 4. Finansowanie płatności leasingu operacyjnego dla firm transportowych i spedycyjnych.
 5. Dla osób, które wygrały przetargi publiczne pakiet przewiduje brak kar umownych przy nieterminowej realizacji zamówień publicznych.
 6. Automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych.
 7. Rozliczenie całej tegorocznej straty podatkowej w przyszłym roku (2021 r.)
 8. Politykę drugiej szansy.

III. Wsparcie dla ochrony zdrowia pakiet przewiduje:

 1. Zakup za 7,5 mld zł sprzętu medycznego i potrzebnych środków dla szpitali zakaźnych, które specjalizują się w leczeniu wirusa SARS-CoV-2.
 2. Dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej.

IV. Zabezpieczenie środków Polaków znajdujących się w depozytach, na kontach bankowych.

Pakiet kapitałowej płynności dla środków depozytowych znajdujących się na kontach indywidualnych, aby środki pieniężne były cały czas dostępne do wypłaty.

V. Środki publiczne – stworzenie funduszu na inwestycje.

Utworzenie funduszu w wysokości 30 mld zł na publiczne inwestycje, m.in. na drogi, cyfryzację, transport energetyczny, szkoły, szpitale, inne działania antykryzysowe.