„Twój e-PIT” już działa (bez)problemowo?

20 lutego 2019

W niedzielę do godziny 10:00 podatnicy za pomocą „Twojego e’PITu” złożyli  214 tys. zeznań za miniony rok. Ministerstwo Finansów zaczęło uruchamiać kolejne serwery w celu ułatwienia dostępu do wypełnionych przez skarbówkę zeznań PIT-37 i PIT-38 za 2018 r.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie trzeba posiadać komputera, żeby do nich dotrzeć, ponieważ strona dostosowuje się do urządzenia, co oznacza, że można ją otworzyć również na komórce lub tablecie.  Co więcej – resort zadbał również o to, aby w niektórych urzędach dostępne były komputery dla podatników. Ich łączna ilość wynosi 500 stanowisk.

Jak się zalogować?

W celu zapoznania się z zeznaniem, które zostało wypełnione przez skarbówkę na Portalu Podatkowym, należy zalogować się (uwierzytelnić) na jeden z dwóch sposobów:

 1. za pomocą profilu zaufanego, który można założyć od ręki za pośrednictwem banku, po zalogowaniu do konta;
 2. przez wpisanie danych identyfikacyjnych.

Logując się za pomocą drugiego sposobu, trzeba podać:

 • numer PESEL,
 • kwotę przychodu z zeznania za 2017 r.
 • kwotę przychodu od jednego płatnika za 2018 r. (chodzi o kwotę podaną na jednym z formularzy: PIT-11, PIT-8C, PIT-R). Jeżeli na formularzu otrzymanym od jednego płatnika (np. PIT-11) wykazanych jest kilka pozycji, trzeba wpisać jedną z nich a nie sumować.

UWAGA! Jeżeli trzykrotne wpiszemy błędne dane, system się zablokuje. Wtedy jedyną drogą do zalogowania jest Profil Zaufany. Po 24 godzinach można ponowić próbę uwierzytelnienia za pomocą danych identyfikacyjnych.

Pięć możliwości

Po dotarciu do swojego zeznania podatnik może:

 1. nic nie zrobić – wówczas PIT zostanie automatycznie uznany za wysłany 30 kwietnia;
 2. zaakceptować zeznanie bez zmian i wysłać (za pomocą dwóch kliknięć) – w takiej sytuacji PIT zostanie uznany za złożony w dniu wysyłki;
 3. wprowadzić zmiany, np. dodatkowe ulgi, zaakceptować i wysłać (ten dzień będzie oznaczał datę złożenia zeznania);
 4. odrzucić zeznanie i złożyć je samodzielnie papierowo lub elektronicznie;
 5. nie odrzucać zeznania, a mimo to złożyć je samodzielnie (papierowo lub elektronicznie).

Jeżeli podatnik nie złoży PIT-u samodzielnie ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez skarbówkę, to będzie ono uznane za złożone z upływem 30 kwietnia. Dzięki temu podatnik nie poniesie sankcji za nierozliczenie się z fiskusem. W razie niedopłaty urzędnik skontaktuje się z podatnikiem, aby go o tym poinformować.

W przypadku nadpłaty, należy sprawdzić i wysłać zeznanie od razu. Od tego dnia będzie liczony czas na zwrot nadpłat. Co więcej, korzystając z elektronicznego rozliczenia, podatnicy dostaną zwrot już w ciągu 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania (w przypadku złożenia w formie papierowej trzeba czekać do 3 miesięcy).

Ulgi i odliczenia

W zeznaniach uzupełnionych przez skarbówkę uwzględnione są już:

 • ulga na dzieci
 • 1 % odpisu na organizację pożytku publicznego (OPP).

Odpis został przepisany z zeznania za 2017 rok, jednak będzie można to zmodyfikować, zmieniając OPP, której podatnik chce przekazać 1 % lub też dodając ulgi (rehabilitacyjną, prorodzinną, na krew – jeśli to pierwszy raz skorzystania z ulgi). Istnieje również możliwość wpisania numeru konta, na które ma trafić wykazana w zeznaniu nadpłata.

UWAGA: nawet jeśli rok temu rozliczenie było wspólne z małżonkiem, należy wybrać samodzielnie! Zeznania udostępnione na Portalu Podatkowym są bowiem wypełnione dla podatników indywidualnie.

Sposób rozliczenia można zmienić na preferencyjny tuż po zalogowaniu się, wybierając odpowiednią opcję.

Jak wysłać?

Wprowadzone zmiany należy zaakceptować i nacisnąć klawisz „Wyślij”. Tylko wtedy zeznanie będzie złożone. Nie trzeba go podpisywać (w poprzednich latach usługi MF wymagały wpisania kwoty przychodu sprzed dwóch lat).

UWAGA: jeżeli podatnik zaloguje się do portalu, zmodyfikuje zeznanie i je zaakceptuje, ale nie naciśnie pola „Wyślij”, to nie może liczyć na to, że PIT zostanie złożony automatycznie 30 kwietnia (nie dotyczy to podatników, którzy nie modyfikują zeznania).

Podatnik nadal może skorzystać z dotychczasowych metod składania zeznania: przesłać je tradycyjnie na papierze lub elektronicznie, np. korzystając z dostępnego programu komputerowego. Wówczas liczyć się będzie PIT złożony przez podatnika, a nie utworzony przez skarbówkę, nawet jeżeli podatnik nie odrzuci zeznania przygotowanego przez skarbówkę.