Aktualności
Zmiany w przepisach prawa podatkowego od 2024 r.
Rok 2024 przyniesie nam kilka bardzo istotnych zmian w przepisach prawa podatkowego. Poniżej lista najważniejszych regulacji, które wejdą w życie: 1. Podatek od towarów i usług a) Utrzymana zostaje zerowa stawka VAT na żywność (na podstawowe produkty, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał, produkty ze zbóż) co najmniej do 31 marca 2024 r. (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2023 r. poz. 2670). b) Wnioski o wydanie WIS można składać wyłącznie przez ePUAP. 2. Podatek dochodowy od osób fizycznych a) Podatnicy mogą zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej dotacje, subwencje, dopłaty, inne nieodpłatne świadczenia lub kwoty otrzymane od agencji wykonawczych (tj. mogą zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania tego typu świadczeń), jeżeli do upływu terminu złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym je otrzymali, złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie. To z kolei oznaczać…
Organy Fundacji Rodzinnej
Do prowadzenia fundacji rodzinnej niezbędna jest jej struktura organizacyjna, w jej skład wchodzą poszczególne organy: Poniżej kilka słów o każdym z nich. ZARZĄD Jest to organ obowiązkowy, który odpowiada za bieżące funkcjonowanie fundacji rodzinnej oraz jej reprezentację. Do jego zadań należy: Skład zarządu może być jedno lub wieloosobowy. Członkami Zarządu mogą być wyłącznie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. RADA NADZORCZA Rada Nadzorcza jest organem kontrolnym w strukturze fundacji rodzinnej. Jej powołanie nie jest wymogiem, o ile liczba beneficjentów fundacji rodzinnej nie przekracza 25 osób. Głównym zadaniem Rady Nadzorczej jest pełnienie funkcji nadzorczych w stosunku do Zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie. Zakres kompetencji Rady Nadzorczej może być rozszerzany przez fundatora poprzez wprowadzenie stosownych zapisów w treści statutu. W związku z rolą kontrolną organu, ta sama osoba nie może być równocześnie w zarządzie i radzie nadzorczej. Podobnie jak Zarząd, Rada Nadzorcza może składać się…
Kto może założyć Fundację rodzinną oraz jak to zrobić?
Kto może zostać założycielem Fundacji Rodzinnej? Aby zostać założycielem Fundacji Rodzinnej (fundatorem) należy spełnić kilka warunków oraz dokonać odpowiednich czynności. Osoba taka musi mieć status osoby fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych. Co do zasady, fundacja rodzinna może być ustanowiona przez więcej niż jednego fundatora, przy czym warto podkreślić, że osoby te nie muszą być ze sobą spokrewnione, mogą być w relacji pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia, które przynajmniej przez 7 lat przed utworzeniem fundacji są członkami zarządu tej samej osoby prawnej lub tej samej spółki. Są to warunki niezbędne do utworzenia oraz prawidłowego funkcjonowania tej organizacji. Fundatorem będą mogły zostać także osoby fizyczne, których centrum interesów osobistych lub gospodarczych znajduje się poza granicami Polski, uprawnienie to przysługuje także cudzoziemcom. Fundatorzy mają dużą swobodę w określeniu zasad zarządzania fundacją, a także jej funkcjonowania. Fundacja może być utworzona za życia fundatora w formie aktu założycielskiego składanego u notariusza lub…
Zalety i wady Polskiej Fundacji Rodzinnej
Fundacja rodzinna to jedna z form działalności gospodarczej, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Poniżej omówimy zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. ZALETY POLSKIEJ FUNDACJI RODZINNEJ: Ochrona majątku rodzin Jedną z największych zalet fundacji rodzinnej jest ochrona majątku rodzin. Fundacja jest osobnym podmiotem prawnym, co oznacza, że jej majątek jest oddzielny od majątku założycieli. To daje pewność, że w przypadku niewypłacalności jednej z firm, jej długi nie wpłyną na majątek fundacji i tym samym nie zagrożą majątkowi rodziny. Oszczędność podatkowa Fundacja rodzinna to również korzystne rozwiązanie podatkowe. Dzięki niej, założyciele mogą zwiększyć skuteczność swojej strategii podatkowej, szczególnie jeśli chodzi o dziedziczenie. Nowe przepisy, zawierają co do zasady korzystne z perspektywy podatkowej postanowienia. Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej przez dany podmiot działalności i oczekiwane perspektywy sukcesyjne, fundacja rodzinna może okazać się przydatnym i korzystnym instrumentem przy optymalizacji podatkowej firm rodzinnych. Największą zaletą podatkową założenia fundacji rodzinnej jest to, że będzie zapewniać korzyści podobne do estońskiego…
Podstawowe założenia Polskiej Fundacji Rodzinnej
Polska Fundacja Rodzinna to nowy mechanizm w polskim porządku prawnym. Jej powstanie wynikło z braku rozwiązań, które pozwalają na budowanie wielopokoleniowych firm rodzinnych. Nowo powstała instytucja będzie podmiotem posiadającym osobowość prawną z siedzibą na terytorium Polski, a jej konstrukcja prawna opierać się będzie na założeniu, że biznes i rodzina są strukturami formalnie odseparowanymi od siebie. Aktywa rodzinne staną się własnością Fundacji Rodzinnej. Głównym założeniem dotyczącym jej funkcjonowania jest zabezpieczenie Fundatora (założyciela) oraz jego najbliższych zapobiegając rozdrobieniu majątku oraz jego wyprzedaniu. Fundacja działać ma jak rodziny sejf, którego celem jest zapewnienie rodzinie środków finansowych, przy jednoczesnej realizacji wizji fundatora co do przyszłości biznesu rodzinnego oraz dbaniu o wartości przez niego przyjęte. Instytucja ta ma docelowo minimalizować ryzyko nieudanej sukcesji oraz chronić przed jej ewentualnymi skutkami. Podstawowym aspektem działalności fundacji rodzinnej jest gromadzenie i pomnażanie rodzinnego kapitału oraz zapewnienie ciągłości przedsiębiorstwa prywatnego w celu zabezpieczenia potrzeb rodziny, ale także innych wskazanych osób.…
Praca zdalna w 2023 r. – Nowelizacja Kodeksu pracy.
Od 7 kwietnia 2023 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną. Mimo zniesienia w Polsce stanu pandemii, jej wpływ na rynek pracy nadal jest odczuwalny. Jednym z jego przejawów jest chociażby upowszechnienie pracy zdalnej. Wychodząc temu naprzeciw, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy, które dotyczą zasad wykonywania obowiązków zawodowych poza biurem. Dzięki nowym regulacjom pracownicy będą mogli łączyć życie zawodowe z prywatnym korzystając również z modelu pracy hybrydowej. Praca zdalna będzie mogła być wykonywana na podstawie uzgodnień stron, na polecenie pracodawcy albo na wniosek pracownika. W zależności od sytuacji odmiennie kształtować się będą prawa i obowiązki stron stosunku pracy oraz kwestie związane z prowadzeniem dokumentacji. Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie, czyli w pełnym wymiarze czasu pracy, lub częściowo (okazjonalnie albo hybrydowo) w miejscu wskazanym przez pracownika oraz każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ze względu na konieczność uzgodnienia miejsca pracy…
Jakie korzyści daje Estoński CIT oraz kto może z niego skorzystać
Estońskie zasady opodatkowania mają na celu zmniejszenia obciążenia przede wszystkim małych i nowych firm, które stosując estoński CIT, nie muszą co miesiąc odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Podatek płacą dopiero, gdy zysk jest wypłacany w formie dywidendy. Na przykładzie Estonii widać, jakie korzyści przyniosło wprowadzenie zmian podatkowych. Estonia stała się atrakcyjnym punktem na biznesowej mapie Europy dla coraz większej grupy zagranicznych inwestorów. Oto szereg zalet związanych z wprowadzeniem estońskiego CIT-u: W przypadku zastosowania estońskiego CIT, podatek dochodowy od osób prawnych nie jest płacony do czasu, do kiedy podatnik nie wypłaca zysków w formie dywidendy. Istnieje więc możliwość przeznaczenia tych środków na dalsze inwestycje w Polsce. Ponadto, aby móc skorzystać z tej ulgi, spółka musi zatrudniać minimum trzech pracowników na podstawie umowy o pracę. Udziałowcami spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a spółka nie może posiadać udziałów lub akcji w kapitale innej spółki. Z tzw. ryczałtu od dochodów…
Estoński CIT – zmiany wprowadzone od 2023 r.
Estoński CIT to tzw. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, którego główną zaletą jest pomniejszenie łącznego opodatkowania PIT i CIT w przypadku wypłaty dywidendy. W praktyce oznacza to, że podatnik zyskuje możliwość pomniejszenia płaconego przez udziałowca PIT o zapłacony przez spółkę podatek CIT. Rząd po raz kolejny nowelizuje przepisy dotyczące tego podatku. Co więc się zmieni w tym zakresie od 1 stycznia 2023 r.? Zmianie ulegnie termin na zapłatę podatku od podzielonego zysku, zysku przeznaczonego na pokrycie strat, a także zysku rozdysponowanego. Obecnie termin ten upływa 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie. Po zmianach termin ten zostanie wydłużony i upłynie z końcem trzeciego miesiąca po danym roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto bądź dokonano dyspozycji dochodu z tytułu zysku netto. Doprecyzowano również termin zapłaty całości podatku należnego od dochodu z przekształcenia, w ten sposób, że płatności będzie można dokonać do…
Stanowisko Dyrektora KIS dotyczące zwolnienia inwestycyjnego w CIT a zmiany przepisów od 1.01.2022 r.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyło przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych. Wszystkie produkty Wnioskodawcy stanowią dwie grupy produktowe, które podlegają bezpośrednio pod produkcję opakowań z tworzyw sztucznych oraz pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych. Siedziba Wnioskodawcy znajduje się w punkcie A, natomiast w innej miejscowości znajduje się punkt B, który funkcjonuje jako jeden z wydziałów przedsiębiorstwa zajmujący się produkcją folii używanej do produkcji wskazanych wyrobów i opakowań z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorca w grudniu 2021 r. uzyskał decyzję o wsparciu (DoW) dla nowej inwestycji, na podstawie której będzie mógł korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy CIT. W przedmiotowej DoW Wnioskodawca jako lokalizację realizowanej inwestycji wskazał nieruchomości położone w punkcie A, omyłkowo pomijając wydział funkcjonujący w punkcie B znajdującym się w innej miejscowości. Pytania skierowane do Dyrektora KIS brzmiały następująco: 1. Czy do dochodów Wnioskodawcy uzyskanych po dniu 31 grudnia 2021 r.…
Czy korzystając ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji można korzystać z innych form ulg podatkowych?
Czy łączenie ulgi inwestycyjnej przysługującej na podstawie decyzji o wsparciu inwestycji z innymi preferencjami przewidzianymi w prawie podatkowym jest możliwe? Podatnicy posiadający decyzję o wsparciu teoretycznie mogą korzystać również z ulgi na działalność badawczo- rozwojową (B+R), czy ulgi IP Box. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów nie ma jednak możliwości łączenia zwolnienia z podatku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji z obowiązującą od 1 stycznia 2021 r. z preferencją w podatku dochodowym, mianowicie tzw. estońskim CIT em. Łączenie decyzji o wsparciu z ulgą B+R Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych (decyzji o wsparciu lub zezwolenia), prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów. W rzeczywistości zatem odliczeniu w ramach ulgi podatkowej podlega jedynie część kosztów kwalifikowanych, które nie są kosztami działalności przedmiotowo zwolnionej od podatku. Oznacza…
Kim jesteśmy
DB77 Tax & Legal to część grupy doradczej DB77 Consulting. Jesteśmy zespołem adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i rzeczników patentowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa prawnego i podatkowego naszych klientów. Członkowie zespołu przez ostatnie lata zbierali doświadczenie we współpracy z największymi kancelariami z całego świata, realizując z sukcesem szereg projektów w zakresie wielu dziedzin prawa.
Nasz cel
Celem DB77 Tax & Legal jest zapewnienie jak najwyższego standardu usług doradczych. Zadowolenie klienta, które zdobywamy z sukcesami realizując kolejne projekty jest dla nas najwyższą wartością. W realizacji naszych usług cechuje nas indywidualne podejście do każdego powierzonego nam projektu oraz ukierunkowane na osiągnięcie wymiernych skutków w możliwie szerokim ujęciu. Wiedza teoretyczna, wieloletnia praktyka, dynamiczny zespół specjalistów, terminowość oraz dbałość o interesy naszych klientów gwarantują zadowolenie z realizacji powierzonych nam spraw.
Partnerstwo
Kariera
Wyślij kompletną aplikację w języku polskim lub angielskim (CV, list motywacyjny, certyfikaty, referencje) na nasz adres e-mailowy. Prosimy o zamieszczenie w aplikacji poniższej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji”. Nawiążemy współpracę ze studentami prawa, doradztwa podatkowego oraz finansów i rachunkowości, z aplikantami radcowskimi lub adwokackimi, a także doświadczonymi doradcami podatkowymi, radcami prawnymi, adwokatami, doradcami restrukturyzacyjnymi oraz rzecznikami patentowymi.